Alpakaterapie

Alpakaterapie - Lamaterapie - Zooterapie

Terapeutický přístup za pomoci zvířat. Při zooterapii využíváme pozitivní působení zvířat na fyzický a psychický stav člověka. Terapie je založená na vztahu člověka a zvířete, kde zvíře hraje svou nezastupitelnou roli. O výhodách se vyjádřila také proslulá psychoterapeutka doktorka Saskia van deer Lee: „Lama působí jako prostředník mezi terapeutem a klientem. Svým pozorným, člověka respektujícím a zvědavě odtažitým projevem dokáže většinou přesně dodržet individuální hranice klientů."

Lamy častěji vídáme v zoologických zahradách, jako zvířata s hrdým pohledem bez zájmu o návštěvníky. Málokdo je však spatřil v roli léčitelů či terapeutů. Proč jsme se rozhodli používat k terapiím alpaky? Velikost alpaky oproti velikosti lamy krotké, byla u nás podstatná a rozhodující. Alpaka svou menší velikostí vzbuzuje u lidí přirozeně chuť dostat se k ní blíž a pohladit si ji. "Roztomilost" lam alpak je nepřehlédnutelná. Navíc veřejnost po bližším seznámení se s alpakami, vždy příjemně překvapí, jak jsou tato zvířata mírumilovná, vnímavá a klidná.

Pokud máme porovnávat například s canisterapií či hipoterapií, pak výhodou alpakaterapie je, že se při počátečním kontaktu drží zvířata poněkud stranou, aniž by to bylo vnímáno jako ostražitá hrozba. Pocit z prvního setkání je výrazně jiný, pokud místo psovité šelmy, nebo obrovského koně je zvířecím terapeutem drobná lama s velikýma očima a hebkou vlnou. Zájem zvířat o klienta je pozvolný a navázáni přímého kontaktu je pokojné a klidné. A právě toto pomalé přibližování je pro některé pacienty důležité.  Kůň bývá kontaktnější a většinou jde přímo ke klientovi, což při jeho mohutnosti těla i hlavy může zaskočit až zastrašit. Podobně bezprostřední v prvním kontaktu bývá i pes, přestože je cvičený a vedený k pomalému a citlivému kontaktu s člověkem. Pokud zvíře navazuje kontakt samo, může svou akčností nechtěně zahnat osobu do pomyslného kouta. A to lamy nedělají, v čemž tkví jedna z jejich velkých předností. Psy lze na druhou stranu používat ke kontaktu s nepohyblivými osobami. Na koních se mohou pacienti vozit, což má také mnoho fyzio a rehabilitačních aspektů. Zkrátka každé zvíře používané v zooterapii má své nezastupitelné místo a své přednosti.

Pro rezervaci a více informací k alpakaterapii nás neváhejte kontaktovat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Alpakaterapie

Pro koho je alpakaterapie vhodná?

Terapie za pomoci zvířat se aplikuje napříč všemi věkovými kategoriemi. O zooterapii je známo, že ovlivňuje život pacienta po stránce fyzické, psychické, vzdělávací i motivační. Zvířata zkvalitňují život pacienta tím, že poskytují rozptýlení a uklidnění, pocit bezpečí, posilují sebevědomí a pomáhají v boji s depresí. Zvířata eliminují symptomy různých nemocí, snižují stres a zlepšují fyzickou kondici tím, že pacienta podněcují k fyzické aktivitě. Je také prokázáno, že přítomnost zvířat u člověka snižuje krevní tlak a srdeční frekvenci.

Alpakaterapie

Alpaky lze použít k terapii různých skupin.

U dětí pomáhají vytvářet důvěru, přispívají k jejich uklidnění a také schopnost koncentrace se zlepšuje. Odborníci se přesvědčili o účinnosti rehabilitace pomocí lam a doporučují ji při léčení autismu, poruch chování a vnímání, tělesných a duševních handicapech, závislostech, depresích, demenci a infarktu. 

Alpakaterapie

Obecně může být zooterapie prováděna jak individuální, tak skupinovou formou. Při individuální zooterapii se pracuje pouze s jedním pacientem a jedním zvířetem. Její výhodou je především individuální přístup k pacientovi a možnost intenzivnějšího kontaktu se zvířetem. Při zooterapii skupinové řídí jeden zooterapeut interakce mezi pacienty a zvířetem. Skupinová zooterapie se využívá především k rozvoji komunikace pacientů.